«Ένα βιβλίο – Ένα ταξίδι»

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο «Ένα βιβλίο – Ένα ταξίδι»

Tην Πέμπτη 6 Απριλίου 2023 με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου και στα πλαίσια των εγκαινίων της Βιβλιοθήκης, επισκέφθηκε το σχολείο ο συγγραφέας Παναγιώτης Χατζημωυσιάδης.

Ειδικότερα στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου ο συγγραφέας δέχθηκε ερωτήσεις από τους μαθητές και τις μαθήτριες Άγγελο Βύζα, Μελιτίνη Βυζικίδου, Δωροθέα Δαμιανού, Βασίλη Δουράκη, Ζωή Ζούπη, Χρήστο Καλλιανιώτη, Ιωάννα Κλάδη, Δανάη Μέρκου, Λήδας Σιώκη και Φωτεινή Χωριανοπούλου στις οποίες απάντησε με μεγάλη ευχαρίστηση και έτσι δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές της  Α’ και Β’ λυκείου που ήταν στην αίθουσα να ακούσουν συμβουλές ζωής, αλλά και να γνωρίσουν την καθημερινότητα ενός συγγραφέα και τις συνήθειές του.

Στη συνέχεια ο μαθητής Βαγγέλης Τοράκης  απήγγειλε το ποίημα του Τίτου Πατρίκιου Το πρόβλημα με τις αντωνυμίες, ενώ ο μαθητής Γιάννης Δελημάνης και οι μαθήτριες Ηλέκτρα Καπετανάκη, Ευφροσύνη Πατεράκη, Μελίνα Σαλίμπ, Ίρις Αρβανίτη, Κωνσταντίνα Δημητρέντση τραγούδησαν το τραγούδι Το tango της προσωπικής αντωνυμίας.

Ο μαθητής Χρήστος Βούσουρας  παρουσίασε τη βιβλιοκριτική του για το βιβλίο του Παναγιώτη Χατζημωυσιάδη Η ιδιωτική μου αντωνυμία και στη συνέχεια ο μαθητής Αντώνης Γκιόντσε και οι μαθήτριες Ελένη Αιγίδη, Κάλλια Δουβίκα, Μάιρα Θεοδωρά, Λυδία Καραγεωργοπούλου, Σοφία Κουρκουβέλα,  Μαρία Μαρδικιάν, Αχιλλέας Μαρμαρίδης,  Άννυ Νταγιάν, Λήδα Σιώκη και Αγάπη Τσιτσιμπάκου διάβασαν αποσπάσματα από το συγκεκριμένο βιβλίο διανθισμένα από τραγούδια που τραγούδησαν ο Γιάννης Δελημάνης, ο Αχιλλέας Μαρμαρίδης, η Μελίνα Σαλίμπ, η Ηλέκτρα Καπετανάκη, η Ευφροσύνη Πατεράκη και συνόδευσαν στη μουσική η Κωνταντίνα Δημητρέντση και η Ίρις Αρβανίτη. Στην οργάνωση της εκδήλωσης συμμετείχαν επίσης οι μαθήτριες Μαρία Ελπίδα Βασιλοπούλου και Σοφιάννα Ευθυμιοπούλου.

Παρουσιάστριες της εκδήλωσης ήταν οι μαθήτριες Παναγιώτα Μπέλεση, Έλλη Παππά και Μαρία Ροπαΐτη.

Η μαθήτρια Ελένη Καραχάλιου προσέφερε στο συγγραφέα εκ μέρους όλων των μαθητών του σχολείου μια κάρτα που είχε φιλοτεχνήσει η ίδια.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ και Β’ λυκείου με μεγάλο ενθουσιασμό και αυθορμητισμό συμμετείχαν στην εκδήλωση που άφησε πολύ καλές εντυπώσεις σε όλους.

Την εκδήλωση, η οποία βασίστηκε σε ιδέες και προτάσεις των μαθητών και μαθητριών, συντόνισε η φιλόλογος του σχολείου, Ελένη Στεφανοπούλου.